Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Planujesz działania społeczne i chcesz zdobyć dotację? Poznaj kurs online edu.ngo.pl >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP)

Reklama
Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP).

Piła, Polska, Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP).

Wczoraj, 16:00

1 maja 2025, 16:00 - 31 grudnia 2025, 23:59

Bezpłatne

Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP). Prosimy o pomoc, wsparcie i współpracę przy utworzeniu w Pile, placówki muzealnej, poświęconej historii kolei w Pile, pod roboczą nazwą - Muzeum Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile w budynku dawnej poczty na peronie 1. (drugi budynek).

Własne

Własne

Autor/źródło: Własne
Reklama

Dotyczy: utworzenia Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP).

Prosimy o pomoc, wsparcie i współpracę przy utworzeniu w Pile, placówki muzealnej, poświęconej historii kolei 
w Pile, pod roboczą nazwą - Muzeum Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile w budynku dawnej poczty na peronie 1. (drugi budynek).

Proponujemy uwzględnić następujące formy ich wykorzystania: 1/ miejsce spotkań międzypokoleniowych popularyzujących wiedzę o historii Kolejnictwa. 2/ dokumentowanie (piśmiennictwo i fotografia) funkcjonowania (wczoraj i dziś) kolei  w regionie. 3/ zbieranie pamiątek z węzła pilskiego i ich prezentowanie. 4/ współpraca z jednostkami PKP (pozyskiwanie wiedzy, organizacja spotkań). 5/ przekazywanie / prezentacja szerokiemu gronu mieszkańców regionu informacji o planach i działaniach PKP w regionie. 6/ propagowanie działań PKP w zakresie bezpieczeństwa i ekologii.

Cel:

Historia kolei w Pile ma już ponad 170 lat (dokładnie 173 lata). Stacja w Pile pełniła znaczącą rolę w historii Kolei Wschodniej (dwie parowozownie osobowe i jedna parowozownia towarowa). Tak więc tradycja kolei jest mocno związana z Piłą. Niestety koleje losu przełomu XX i XXI wieku odcisnęły się negatywnie na losach węzła kolejowego w Pile. Brak też jakiejkolwiek informacji o bogatej historii kolei w Pile. Organizacje i osoby prywatne posiadają zachowane pamiątki związane z węzłem pilskim, lecz nie mają miejsca na ich ogólnie dostępną ekspozycję, jak ma to miejsce na wielu stacjach. Prezentacja historii kolei (ogółem) w tym węzła pilskiego (w szczególności) oraz rozwój kolei w Polsce (dziś i jutro).

Przeznaczenie wskazanych pomieszczeń w budynku administracyjnym (zabytkowe budynki ponad 100-tetnie):

  • prezentacja historii kolejnictwa (plansze, mapy, itp.), - prezentacja historycznych elementów  techniki kolejowej, wyposażenia technicznego i osobowego pracowników kolei, - prezentacja pamiątek z historii kolei w Pile (w tym dokumenty przekazane/udostępnione przez pracowników i ich rodziny), - dokumentowanie (piśmiennictwo 
    i fotografia) funkcjonowania (wczoraj i dziś) kolei  w regionie, - miejsce spotkań międzypokoleniowych popularyzujących wiedzę o historii kolejnictwa.

Współpraca z jednostkami PKP  poprzez: - popularyzacja wiedzy w zakresie historii kolejnictwa dla młodzieży 
i osób zainteresowanych z pomocą pracowników i emerytowanych pracowników PKP; - przekazywanie szerokiemu gronu mieszkańców regionu informacji o planach i działaniach jednostek PKP w regionie; - zbieranie artefaktów kolejowych wycofywanych z eksploatacji z przeznaczeniem na cele ekspozycyjno-muzealne, - dokumentowanie (piśmiennictwo i fotografia) funkcjonowania (wczoraj i dziś) kolei  w regionie, - propagowanie działań PKP 
w zakresie bezpieczeństwa i ekologii.

173 lata temu Piła otrzymała pierwsze połączenie kolejowe z siedmiu istniejących do dnia dzisiejszego. Kolejny raz historia kolejnictwa zawitała do Piły w latach 1871-74, kiedy to wybudowano tu wzorcową dla kolei pruskich parowozownię z centralną obrotnicą, zachowaną do dnia dzisiejszego w pierwotnej formie. Tak więc tradycja kolei jest mocno związana z Piłą. Niestety koleje losu przełomu XX i XXI wieku odcisnęły się negatywnie na losach węzła kolejowego w Pile. Brak też jakiejkolwiek informacji o bogatej historii kolei w Pile.

Piła, dn. 30 kwietnia 2025 roku.

Własne

Własne

Autor/źródło: Własne

Własne

Własne

Autor/źródło: Własne

Własne

Własne

Autor/źródło: Własne

Własne

Własne

Autor/źródło: Własne

Własne

Własne

Autor/źródło: Własne

Miniatura Własne
Miniatura Własne
Miniatura Własne
Miniatura Własne
Miniatura Własne

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    Wczoraj, 16:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    31 grudnia 2025, 23:59
  • Miejsce:
    Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP).
    Piła, Polska
    Muzeum - Izba Pamięci Węzła Kolejowego w Pile (dworzec PKP).
  • Organizator:
    Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
  • Osoba kontaktowa:
    Pokaż
  • E-mail:
    Pokaż
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.