Jak finansować działania Twojej organizacji? Webinaria ngo.pl o fundraisingu. Zapisz się >
Debata "Mówić nie swoje: Język wobec cudzego doświadczenia"
Rynek Główny 25, Kraków, Polska
za 7 dni
16 maja 2025, 18:00
Bezpłatne
Wspólnie z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zapraszamy na drugą debatę z autorkami i autorami książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla 2025. Punktem wyjścia do dyskusji będą tym razem książki Elizy Kąckiej Wczoraj byłaś zła na zielono (Wydawnictwo Karakter) oraz Tomasza Szerszenia Być gościem w katastrofie (Wydawnictwo Czarne i Dom Spotkań z Historią).
Zapraszamy w piątek, 16 maja w godz. 18-19.30 do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25, sala konferencyjna na parterze) lub do oglądania transmisji na naszym profilu na Facebooku oraz na kanale YouTube. Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.
Jak mówić o trudnych, ale cudzych doświadczeniach? Jak mówić o rzeczywistości, która nie jest naszą, ale jednak silnie na nas oddziałuje? Jak znaleźć język, by opisać odmienne sposoby postrzegania świata czy inne rzeczywistości, których sami nie znamy? Jak pisać o wojnie w Ukrainie? Jak przy tym nie popaść w banał, uproszczenie czy zawłaszczenie cudzych odczuć? Wojna za naszą wschodnią granicą stawia przed nami fundamentalne pytania o granice empatii, możliwości zrozumienia cudzego losu i o odpowiedzialność za słowa. Obserwując tragedię Ukrainy z perspektywy Polski, stajemy przed wyzwaniem znalezienia języka, który nie upraszcza, nie zawłaszcza i nie trywializuje doświadczenia ofiar. Nie chodzi tu jednak przecież tylko o empatię, ale o możliwość porozumienia i komunikacji, które pozwoliłby nam dostrzec w walce Ukraińców naszą sprawę, wspierać ją i czerpać z niej lekcję.
W dyskusji udział wezmą:
- Eliza Kącka (autorka książki-finalistki Wczoraj byłaś zła na zielono)
- Jakub Skrzywanek (reżyser teatralny)
- Tomasz Szerszeń (autor książki-finalistki Być gościem w katastrofie)
- Paulina Małochleb (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie)
Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego).
Tomasz Szerszeń w swojej książce mierzy się bezpośrednio z problemem patrzenia od ponad trzech lat na wojnę w Ukrainie z Polski, czyli z perspektywy na tyle dalekiej od frontu, by nasza codzienność trwała bez większych zmian, ale też na tyle bliskiej, by tę codzienność przenikało poczucie zagrożenia.
Z kolei Eliza Kącka w swojej książce odpowiedziała na potrzebę nowego języka do myślenia i rozmowy o doświadczeniu rodziców dzieci w spektrum. Z pisarską maestrią autorka Wczoraj byłaś zła na zielono podejmuje ogólniejszy problem relacji z innością – innością cudzą, innością własną, lękiem przed i tęsknotą za kontaktem z inną osobą. A tym samym również kwestie relacji władzy i przemocy, budowania wspólnoty, komunikacji i jej granic, a także języka i tego, jak słowa łączą się ze światem. Na przecięciu tych dwóch perspektyw rozmawiać chcemy o tym, jak język (obrazu, sztuki, literatury…) może stać się narzędziem budowania solidarności i wsparcia, a kiedy staje się barierą, zamykającą nas w kokonie własnych interpretacji.
Ustanowiona i przyznana po raz pierwszy w 2022 roku przez Fundację Batorego Nagroda im. Marcina Króla ma wspierać rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości, tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości, poszukiwania odpowiedzi na kryzys demokracji oraz wartości demokratycznych oraz poszerzania przestrzeni intelektualnego dyskursu ponad podziałami.
W połowie marca Kapituła Nagrody wybrała pięć książek-finalistek czwartej edycji konkursu:
- Michał Bilewicz, Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości, Wydawnictwo Mando
- Michał Brzeziński, Paweł Bukowski, Jakub Sawulski, Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
- Karolina Ćwiek-Rogalska, Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty, Wydawnictwo RN,
- Eliza Kącka, Wczoraj byłaś zła na zielono, Wydawnictwo Karakter
- Tomasz Szerszeń, Być gościem w katastrofie, Wydawnictwo Czarne i Dom Spotkań z Historią
Zwycięski tytuł ogłoszony zostanie 29 maja. Już teraz zapraszamy do oglądania transmisji z uroczystości ogłoszenia książki-laureatki.
Przed ogłoszeniem książki-laureatki tegorocznej Nagrody Fundacja Batorego organizuje w różnych miastach publiczne debaty z autorami książek nominowanych do Nagrody oraz innymi ważnymi uczestniczkami i uczestnikami polskiej debaty intelektualnej.
Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych w tegorocznej edycji książek znajduje się tutaj: https://www.batory.org.pl/forumidei/nagroda-im-marcina-krola/nagroda-im-marcina-krola-2025/
Więcej informacji o debacie: https://www.batory.org.pl/wydarzenia/nierownosci-po-polsku-i-bez-tabu-co-nas-dzieli-ekonomicznie-i-jak-o-tym-nie-mowimy/
Zapraszamy do dyskusji!
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:16 maja 2025, 18:00
-
Zakończenie wydarzenia:16 maja 2025, 19:30
-
Miejsce:Rynek Główny 25, Kraków, Polska
-
Organizator:Fundacja im. Stefana Batorego
-
E-mail:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.