Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak finansować działania Twojej organizacji? Webinaria ngo.pl o fundraisingu. Zapisz się >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Przykopa 20, Cieszyn, Polska

W sobotę, 16:00 - 17:30

17 maja 2025

Bezpłatne

Wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie zapraszamy na trzecią debatę z autorkami i autorami książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla 2025. Punktem wyjścia do dyskusji będą tym razem książki Michała Bilewicza Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) oraz Karoliny Ćwiek-Rogalskiej, Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty (Wydawnictwo Radia Naukowego).

Reklama

Zapraszamy w sobotę, 17 maja w godz. 16-17.30 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (ul. Przykopa 20) lub do oglądania transmisji na naszym profilu na Facebooku oraz na kanale YouTube. Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.

Historia Polski, której uczymy w szkołach bywa mitotwórczą interpretacją. Zdarza się przecież – szczególnie, gdy urodziliśmy się w Wałczu lub Cieszynie – że wybitnie scentralizowana historia, którą znajdujemy w podręcznikach dzieje się gdzieś daleko od miejsca, które odczuwamy jako swoją ojczyznę.

Jak w kraju takim, jak Polska uwolnić się od opowiadania historii, która skutkuje bezradnością i nadwrażliwością? Czy możliwa jest taka opowieść, która buduje poczucie wspólnoty i sprawczości, nie pomijając przy tym trudnych i bolesnych momentów? Czy mitotwórcza funkcja historii musi iść w parze z manipulacją i zniekształceniem, czy też istnieje sposób na stworzenie inspirujących narracji bez zacierania prawdy o przeszłości? Jakie mechanizmy psychologiczne i społeczne sprawiają, że pewne narracje historyczne zyskują dominującą pozycję? Jaką rolę w kształtowaniu naszej tożsamości odgrywają lokalne i regionalne historie, często pomijane w podręcznikach?

W dyskusji udział wezmą:

  • Michał Bilewicz (autor książki-finalistki Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości)
  • Karolina Ćwiek-Rogalska (autorka książki-finalistki Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty)
  • Łukasz Galusek (dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie)

Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego).

Fryderyk Nietzsche w słynnym eseju „O pożytkach i szkodliwości historii dla życia” przestrzegał: Istnieje stopień bezsenności, przeżuwania, zmysłu historycznego, na którym to, co żyje, ponosi szkodę i w końcu ginie, czy to człowiek, czy naród, czy kultura. Jednak zachwalana przez Nietzschego „moc zapominania” (czy jak nazywa to Stanisław Soyka „cud niepamięci”) w niewielkim stopniu dana jest człowiekowi, szczególnie w polskim „Traumalandzie”, gdzie wyparte tragedie przodków powracają w postaci narodowej nadwrażliwości, nieufności, narcyzmu. 

Ile nas kosztuje historia Polski? Zapraszamy do dyskusji!

Ustanowiona i przyznana po raz pierwszy w 2022 roku przez Fundację Batorego Nagroda im. Marcina Króla ma wspierać rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości, tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości, poszukiwania odpowiedzi na kryzys demokracji oraz wartości demokratycznych oraz poszerzania przestrzeni intelektualnego dyskursu ponad podziałami.

W połowie marca Kapituła Nagrody wybrała pięć książek-finalistek czwartej edycji konkursu:

  • Michał Bilewicz, Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości, Wydawnictwo Mando
  • Michał Brzeziński, Paweł Bukowski, Jakub Sawulski, Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • Karolina Ćwiek-Rogalska, Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty, Wydawnictwo RN,
  • Eliza Kącka, Wczoraj byłaś zła na zielono, Wydawnictwo Karakter
  • Tomasz Szerszeń, Być gościem w katastrofie, Wydawnictwo Czarne i Dom Spotkań z Historią

Zwycięski tytuł ogłoszony zostanie 29 maja. Już teraz zapraszamy do oglądania transmisji z uroczystości ogłoszenia książki-laureatki.

Przed ogłoszeniem książki-laureatki tegorocznej Nagrody Fundacja Batorego organizuje w różnych miastach publiczne debaty z autorami książek nominowanych do Nagrody oraz innymi ważnymi uczestniczkami i uczestnikami polskiej debaty intelektualnej.

Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych w tegorocznej edycji książek znajduje się tutaj: https://www.batory.org.pl/forumidei/nagroda-im-marcina-krola/nagroda-im-marcina-krola-2025/

Więcej informacji o debacie: https://www.batory.org.pl/wydarzenia/nierownosci-po-polsku-i-bez-tabu-co-nas-dzieli-ekonomicznie-i-jak-o-tym-nie-mowimy/

Zapraszamy do dyskusji!

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    W sobotę, 16:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    W sobotę, 17:30
  • Miejsce:
    Przykopa 20, Cieszyn, Polska
  • Organizator:
    Fundacja im. Stefana Batorego
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.