Przyciągnij uwagę! Wyróżnij swoje ogłoszenie na ngo.pl. Sprawdź >
O macierzyństwie dosadnie i uczciwie: Mareike Fallwickl i Katarzyna Wężyk - rozmowa
Próżna, Warschau, Polen, Metro U1, U2, przystanek: Metro Świętokrzyska, tramwaje i autobusy do skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz do Placu Grzybowskiego
Dziś, 18:30 - 21:00
16 maja 2025
Bezpłatne
Spotkanie z austriacką pisarką i feministką, Mareike Fallwickl wokół jej książki "Wściekłość". Autorka w sposób bezkompromisowy, dosadny, ale bardzo uczciwy opisuje ciemną stronę bycia Matką, cienie pracy opiekuńczej, obsługi emocjonalnej rodziny a także podskórną, wszechobecną przemoc wobec kobiet usankcjonowaną oczywistościami tzw. dnia codziennego. Spotkanie z tłumaczeniem na jęz. polski oraz PJM.
W sposób bezkompromisowy, dostadny i uczciwy Mareike Fallwickl opisuje we "Wściekłości" ciemną stronę bycia Matką, cienie pracy opiekuńczej, a także podskórną, co - wszechobecną przemoc wobec kobiet usankcjonowaną oczywistościami tzw. dnia codziennego. Podejmując kwestię losu pewnej Matki podczas lockdownu, autorka kwestionuje je i proponuje swoje rozwiązania - wbrew przyjętym normom a zwłaszcza oczekiwaniom społecznym.
Czy kobieta - chcąc odmówić siebie innym - musi odmówić sobie życia? I co dzieje się z wściekłością, która po jej samobójczej śmierci nie mija? Jak można przekuć ją we własny plan na własne życie, jak to robią Sarah i Lola, przyjaciółka oraz córka
O jej książce "Wściekłość" (Wyd. MUZA, 2025) z Mareike Fallwick rozmawia Katarzyna Wężyk.
Mareike Fallwickl o sobie: na wszystkie możliwe i niemożliwe sposoby próbuję wzbudzić w ludziach zachwyt literaturą. Koncentruję się tu m.in. na tematyce feministycznej i queerowej. Jestem bowiem przekonana, że nastał czas, by usłyszeć głosy dotychczas nieusłyszane. A więc: niech nas usłyszą!
Mareike Fallwickl (ur. w 1983 w Hallein w Austrii) jest pisarką, blogerką (www.buecherwurmloch.at), komentatorką, a przede wszystkim ogromną miłośniczką literatury i czytania. Prowadzi seminaria kreatywnego pisania dla dorosłych i młodzieży. W swej twórczości skupia się na żeńskich narracjach i tematyce feministycznej. Jej druga powieść „Dunkelgrün fast schwarz“ [„Ciemna zieleń, prawie czerń“] znalazła się na liście najlepszych książek austriackiej państwowej telewizji ORF roku 2018 oraz – w tym samym roku –- w finale konkursu o Austriacką Nagrodę Książkową (Österreichischer Buchpreis). Napisana w roku 2022 powieść „Die Wut, die bleibt“ (wyd. polskie: „Wściekłość”) stała się w Austrii bestsellerem i w roku 2023 trafiła na krótką listę konkursu o Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Kobiety i Książki (BücherFrauen-Literaturpreis). W tym samym roku powieść w adaptacji scenicznej pokazana została na Salzburger Festspiele a do dziś można ją obejrzeć w Teatrze Miasta Hanower w Niemczech. Po polsku książka ukazała się w tłumaczeniu Zofii Sucharskiej pod tytułem „Wściekłość“ w wydawnictwie Muza S.A.
Z opisu wydawcy:
Helene, Lola i Sarah. Wszystkie mówią NIE!
Helene, idealna matka trójki dzieci, przykładna żona dobrego męża ma dość spełniania oczekiwań innych. Podczas rodzinnej kolacji wstaje od stołu i wychodzi na balkon. A potem skacze.
Nagle w domu brakuje wszystkiego, co do tej pory spajało rodzinę: miłości, troski, poczucia bezpieczeństwa.
Najlepsza przyjaciółka Helene - Sarah, stara się ratować rodzinę przyjaciółki. Lola, najstarsza córka Helene, szuka sposobu na poradzenie sobie z emocjami, ale jedyne, co czuje to wściekłość. Ma dość patriarchalnych norm, które doprowadziły jej matkę do samobójstwa. I będzie z nimi walczyć. W patriarchalnym planie występowały w rolach idealnych matek i wzorowych żon. Kobiecy punkt widzenia jest całkiem inny. Inny jest też plan na życie.
"Wściekłość" (tyt. oryginału "Die Wut, die bleibt")
Tłumaczenie na polski: Zofia Sucharska Wyd. MUZA, 2025
16.05.2025, piątek, godz. 18:30,
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9, 00-107 Warszawa
Rozmowa z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski oraz na polski język migowy.
Tłumaczenie na polski: Anna Macko
Tłumaczenie na PJM: Alicja Famulska i Emilia Szuchniewicz
Wstęp wolny
Partner: Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Wydawnictwo MUZA S.A.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:Dziś, 18:30
-
Zakończenie wydarzenia:Dziś, 21:00
-
Miejsce:Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9, 00-107 Warszawa
Próżna, Warschau, Polen
Metro U1, U2, przystanek: Metro Świętokrzyska, tramwaje i autobusy do skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz do Placu Grzybowskiego -
Organizator:Link
-
Telefon:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.