Masz pytanie o zakładanie lub prowadzenie organizacji? Zadzwoń: 801 646 719 (pon.-pt. g. 9-13) lub zapytaj mailem >
Do 9 września trwa nabór do 19. edycji konkursu FOB „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”
Wczoraj, 00:00
10 lipca 2025, 00:00 - 9 września 2025, 23:59
Bezpłatne
FOB już po raz 19. organizuje konkurs na najlepsze raporty zrównoważonego rozwoju. Nadzór merytoryczny nad konkursem sprawuje Rada Programowa, która opracowała m.in. nowe kryteria oceny.
W 2025 roku w konkursie ocenione mogą zostać jedynie raporty wydane w języku polskim, obejmujące sprawozdanie za rok 2024, dotyczące działań realizowanych w Polsce i przygotowane zgodnie z CSRD i standardem ESRS (w przypadku spółek raportujących dobrowolnie – zgodnie z VSME lub ESRS). Wymóg przygotowania raportu w oparciu o ESRS/VSME nie dotyczy organizacji pozabiznesowych. Partnerem Strategicznym 19. edycji konkursu jest Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” to inicjatywa Forum Odpowiedzialnego Biznesu skierowana do firm, organizacji i instytucji publikujących raporty zrównoważonego rozwoju i raporty zintegrowane oraz do specjalistów_ek i ekspertów_ek zainteresowanych tą tematyką. Ma na celu upowszechnianie tematyki sprawozdawczości w obszarze ESG oraz stworzenie platformy wymiany wiedzy i dobrych praktyk w tym zakresie.
Raporty do 19. edycji konkursu można zgłaszać do 9 września 2025 r. poprzez formularz na stronie raportyzr. pl/zgloszenie.
Partnerem Strategicznym 19. edycji konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” – podobnie jak w ubiegłym roku – jest Polska Izba Biegłych Rewidentów. PIBR to samorząd zawodowy zrzeszający wszystkich biegłych rewidentów w Polsce. Jego misją jest dbanie o wiarygodność informacji finansowej oraz bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Samorząd opracował Krajowy Standard Usług Atestacji Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju 3002PL, w oparciu o który biegli rewidenci weryfikują raporty ESG. Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, które przygotowały standard atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju do stosowania w okresie przejściowym zanim powstanie unijna regulacja.
– Atestacja raportów zrównoważonego rozwoju przez niezależnego eksperta to kluczowy element, bez którego nie możemy mówić o prawdziwej realizacji celów raportowania i transformacji ESG. W Polsce rolę takiego eksperta pełni biegły rewident, zapewniający zarówno odpowiednie kwalifikacje, jak i niezależność profesjonalnego osądu – podkreśla Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. – Samorząd biegłych rewidentów wspiera wszelkie inicjatywy informacyjne czy edukacyjne związane z tematyką ESG. Szczególne znaczenie ma dla nas promowanie dobrych praktyk w zakresie raportowania, bo jakość raportów ma dla nas kluczowe znaczenie. 19 edycji konkursu FOB to 19 okazji do wskazywania najlepszych wzorców, na których może się uczyć cały rynek. Beneficjentem coraz lepszych raportów ESG jest całe otoczenie społeczne.
– Raportowanie to jedno z kluczowych narzędzi zarządzania zrównoważonym rozwojem. Konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, który organizujemy już po raz dziewiętnasty, wspiera firmy w podnoszeniu jakości raportowania ESG i promuje rzetelność, przejrzystość oraz odwagę w komunikowaniu wpływu. Dzięki zaangażowaniu Rady Programowej, jury oraz samych uczestników, konkurs stanowi ważny punkt odniesienia na rynku – wskazuje dobre standardy i inspiruje kolejne organizacje do podejmowania ambitnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji – mówi dr Karolina Adamska-Woźniak, dyrektorka zarządzająca Forum Odpowiedzialnego Biznesu
W skład Rady Programowej, zaangażowanej merytorycznie w konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, wchodzą eksperci i ekspertki z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą w obszarze raportowania ESG:
- Robert Adamczyk, Członek zarządu, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
- Liliana Anam, CEO, CSRinfo
- Piotr Biernacki, ESG Managing Partner, MATERIALITY; Member, EFRAG Sustainability Reporting TEG, Przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju SEG
- Joanna Guzowska, Radca, Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, Ministerstwo Finansów
- Kamil Jesionowski, Biegły rewident, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów; Polska Izba Biegłych Rewidentów
- Marta Karwacka, Starsza menedżerka, Sustainability Consulting CE, Deloitte
- Maria Krawczyńska-Kaczmarek, Członkini zarządu, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
- Mateusz Nałęcz, Główny specjalista, Zespół Międzynarodowych Regulacji w zakresie Rachunkowości i Rewizji Finansowej, Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, Ministerstwo Finansów
- Ewa Sowińska, Biegły rewident, Partner, ESO Audit; Polska Izba Biegłych Rewidentów
- Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Partner, Sustainability, EY
- Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate, KPMG
- Paweł Zaczyński, Biegły rewident, Associate Partner, Grant Thornton; Polska Izba Biegłych Rewidentów
Kto może zgłosić raport?
Udział w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” mogą wziąć firmy, organizacje i instytucje, które wydały opublikowane w języku polskim raporty za rok 2024.
Ocenione mogą zostać jedynie raporty wydane w języku polskim, obejmujące sprawozdanie za rok 2024, dotyczące działań realizowanych w Polsce i przygotowane zgodnie z CSRD i standardem ESRS (w przypadku spółek raportujących dobrowolnie – zgodnie z VSME lub ESRS). Wymóg przygotowania raportu w oparciu o ESRS/VSME nie dotyczy organizacji pozabiznesowych. Udział w konkursie jest bezpłatny.
Jak wziąć udział?
Aby zgłosić raport w konkursie, należy:
- upewnić się, że spełnia on wymogi regulaminu »
- wejść na stronę Konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju i wypełnić formularz »
- odebrać potwierdzenie zgłoszenia raportu w Konkursie od organizatorów.
Raporty zostaną następnie ocenione zgodnie z nowymi kryteriami przez jury, w skład którego wchodzą eksperci i ekspertki specjalizujące się w poszczególnych obszarach związanych z ESG.
Raporty można zgłaszać do 9 września 2025 r. poprzez formularz. Udział w konkursie nie wiąże się z opłatami.
Do oceny raportów zaproszeni zostaną także internauci_tki. Głosowanie online na najlepszy raport rozpocznie się 15 września br. na stronie raportyzr. pl
Nagrody
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 24 listopada podczas GREENPACT European ESG Summit. W trakcie gali Konkursu poznamy laureatów następujących kategorii:
- Spółki objęte CSRD,
- Spółki raportujące dobrowolnie,
- Sektor finansowy,
- Debiut w konkursie,
- Nagroda internautów_ek,
- Raport organizacji pozabiznesowej.
Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są tutaj: www.raportyzr.pl/jak-wziac-udzial-w-konkursie.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:Wczoraj, 00:00
-
Zakończenie wydarzenia:9 września 2025, 23:59
-
-
Organizator:Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu
-
Telefon:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.